Senior Finals Results & Medallists: 2019 MMA European Championships
By FCF Staff
Here are the results of the Senior Finals of the 2019 IMMAF – WMMAA European & Junior European Open Championships, and the Senior and Junior medallists lists.
The two five-day, nations tournaments took place at the PalaPellicone in Rome from June 18th through 23rd.
RESULTS – DAY 5: SENIOR FINALS – 23/06/2019
Bout 1: Female Atomweight 47.6 kg (105 lbs) Magdalena Czaban (Poland) d e f Nadine Abbott bissett (Ireland) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 29-28, 30-27)
Bout 2: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Anastasiya Svetkivska (Ukraine) d e f Nina Back (Sweden) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 29-28, 30-27)
Bout 3: Female Flyweight 56.7 kg (125 lbs) VIKTORIYA DUDAKOVA (Russia) d e f Renaná Bruckstein (Germany) via Split Decision Round 3, 3:00 (29-28, 28-29, 29-28)
Bout 4: Female Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) CHAMBEAU ROUSSEAU ESTELLE (France) d e f Megan Morris (United Kingdom) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 30-27, 30-27)
Bout 5: Female Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Jasmine Favero (Italy) d e f Melissa Tonya Mullins (United Kingdom) via Split Decision Round 3, 3:00 (30-27, 29-28, 28-29)
Bout 6: Female Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Yrsa Sandin (Sweden) d e f Sandra Meneses (Sweden) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 2:53
Bout 7: Male Strawweight 52.2 kg (115 lbs) MAGOMED ALIEV (Russia) d e f Eduard Kostrytsia (Ukraine) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 29-28, 30-27)
Bout 8: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Ata Atdayev (Ukraine) d e f SULEJMAN BERSHIGADOV (Russia) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (29-28, 29-28, 29-28)
Bout 9: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Magomed Idrisov (Bahrain) d e f Alvaro Ucendo (Spain) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (29-28, 29-28, 29-28)
Bout 10: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Abdulmanap Magomedov (Bahrain) d e f Artem Afanasenko (Ukraine) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (29-28, 29-28, 29-28)
Bout 11: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) SALAMAT ISBULAEV (Russia) d e f ANTONI JOSEP MARTI SEGARRA (Spain) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 30-27, 30-26)
Bout 12: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Ramazan Gitinov (Bahrain) d e f Evgeny Morozov (Russia) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 30-27, 30-27)
Bout 13: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) MAGOMEDKHABIB UMAROV (Russia) d e f Christian Leroy Duncan (United Kingdom) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 30-27, 30-27)
Bout 14: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) IGOR GLAZKOV (Russia) d e f Kirill Andreev (Finland) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 30-27, 29-28)
Bout 15: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Shamil Gaziev (Bahrain) d e f GADZHIMURAD BAGAUDINOV (Russia) via TKO Round 2, 1.07
Bout 16: Male Super Heavyweight 300 kg (661 lbs) pasha kharkhachaev (Bahrain) d e f Ruslan Moiseienko (Ukraine) via KO Round 1, 1:22
JUNIOR EUROPEAN MEDALLISTS
Women’s Jr Strawweight
Gold: Anna Gaul (German)
Silver: Shannon Troup (UK)
Women’s Jr Bantamweight
Gold: Milly Horkan (UK)
Women’s Jr Lightweight
Gold: Izzy Mitchell (UK)
Men’s Jr Strawweight
Gold: Zagirhan Ibragimov (Russia)
Silver: Yerulan Kabdulov (Kazakhstan)
Men’s Jr Flyweight
Gold: Akhmed Nutsalkhanov (Russia)
Silver: Cristiano Ottaviani (Italy)
Bronze: Ebrahim Darwish (Bahrain) Shamil Alikhanov (Bahrain)
Men’s Jr Bantamweight
Gold: Muhammad Mokaev (UK)
Silver: Reo Yamaguchi (Japan)
Bronze: Batir Sharuhanov (Russia)Ali Yaqoob (Bahrain)
Men’s Jr Featherweight
Gold: Anatoliy Zolotykh (Kazakhstan)
Silver: Alexander O’Sullivan (Ireland)
Bronze: Artsiom Bachun (Belarus) Louis Lee Scott (UK)
Men’s Jr Lightweight
Gold: Dorobshoh Nabotov (Russia)
Silver: Zé Machado (Portugal)
Bronze: Emil Piatek (Poland) Asaël Adjoudj (France)
Men’s Jr Welterweight
Gold: Murad Guseinov (Bahrain)
Silver: Samur Magamedkhanov (Russia)
Bronze: Adam Darby (Ireland) Yousif Sayyar (Bahrain)
Men’s Jr Middleweight
Gold: Bohdan Khmara (Ukraine)
Silver: Mathis Chevalier (France)
Bronze: Kyran Sturrock (UK) Ali Askierov (Ukraine)
Men’s Jr Light-Heavyweight
Gold: Omar Aliev (Russia)
Silver: Haider Khan (UK)
Bronze: Denys Hadirov (Ukraine) Vladyslav Dzhus (Ukraine)
Men’s Jr Heavyweight
Gold: Trevor Makengo (Ireland)
Silver: Shamsutdin Makhmudov (Russia)
Bronze: Błażej Romanowski (Poland) Brian Draper (Ireland)
SENIOR EUROPEAN MEDALLISTS
Women’s Atomweight
Gold: Magdalena Czaban (Poland)
Silver: Nadine Abbott Bissett (Ireland)
Bronze: Jenna Horto (Finlad) Aelish O’Hanlon (Ireland)
Women’s Strawweight
Gold: Anastasiya Svetkivska (Ukraine)
Silver: Nina Back (Sweden)
Bronze: Antanina Kuliashova (Belarus) Clara Danssman (Germany)
Women’s Flyweight
Gold: Viktoriya Dudakova (Russia)
Silver: Renaná Bruckstein (Germany)
Bronze: Janika Antinmaa Antinmaa (Finland) Daryna Harbar (Ukraine)
Women’s Bantamweight
Gold: Chambeau Rousseau (France)
Silver: Megan Morris (UK)
Bronze: Frida Vastamäki (Sweden) Milana Yatimova (Ukraine)
Women’s Featherweight
Gold: Jasmine Favero (Italy)
Silver: Melissa Mullins (UK)
Bronze: Christina Papasotiriou (Greece) Nadiia Honcharova (Ukraine)
Women’s Lightweight
Gold: Yrsa Sandin (Sweden)
Silver: Sandra Meneses (Sweden)
Men’s Strawweight
Gold: Magomed Aliev (Russia)
Silver: Eduard Kostrytsia (Ukraine)
Men’s Flyweight
Gold: Ata Atdayev (Ukraine)
Silver. Sulejman Bershigadov (Russia)
Bronze: Rafael Calderon Coria (Spain) Abdulla Alyaqoob (Bahrain)
Men’s Bantamweight
Gold: Magomed Idrisov (Bahrain)
Silver: Alvaro Ucendo (Spain)
Bronze: Magomedrasul Gusengadzhiev (Russia) Denislav Hadzhiev (Bulgaria)
Men’s Featherweight
Gold: Abdulmanap Magomedov (Bahrain)
Silver: Artem Afanasenko (Ukraine)
Bronze: Delyan Georgiev (Bulgaria) Enrique Hecher Sosa (Spain)
Men’s Lightweight
Gold: Salamat Isbulaev (Russia)
Silver: Antoni Josep Marti Segarra (Spain)
Bronze: Scott Pedersen (Wales) Kaupo Kokomagi (Estonia)
Men’s Welterweight
Gold: Ramazan Gitinov (Bahrain)
Silver: Evgeny Morozov (Russia)
Bronze: Dario Petrolo (Italy) Rusi Minev (Bulgaria)
Men’s Middleweight
Gold: Magomedkhabib Umarov (Russia)
Silver: Christian Leroy Duncan (UK)
Bronze Sola Axel (France) Tommi Leinonen (Finland)
Men’s Light-Heavyweight
Gold: Igor Glazkov (Russia)
Silver: Kirill Andreev (Finland)
Bronze: Andreas Knutsson (Sweden) Begai Paulin (France)
Men’s Heavyweight
Gold: Shamil Gaziev (Bahrain)
Silver: Gadzhimurad Bagaudinov (Russia)
Bronze: Kimmo Meier (Estonia) Chaddad Alexandre (Lebanon)
Men’s Super-Heavyweight
Gold: Pasha Kharkhachaev (Bahrain)
Silver: Ruslan Moiseienko (Ukraine)